TEL ÇEKME

Tel Çekme: kalın kesitli olan bir telin, bir hadde içinden geçirilerek kesitini küçültme işlemidir.Tel kesitleri genellikle daireseldir. Ancak kare altıgen kesitlerde çekilebilmektedir. Dairesel kesitli çubuklar çekilerek cıvata, saplama gibi elemanların üretiminde kullanılırlar. Dolayısıyla daha büyük kesit çağrıştırırlar. Teller ise kablo, yayların üretiminde kullanılırlar. Daha küçük kesit çağrıştırırlar.“Tel çekme”, kalın kesitli olan bir telin, bir matris (kalıbı) içinden geçirilerek kesitini küçültme işlemidir.Tel kesitleri genellikle daireseldir. Ancak kare altıgen kesitlerde çekilebilmektedir. Dairesel kesitli çubuklar çekilerek cıvata, saplama gibi elemanların üretiminde kullanılırlar. Dolayısıyla daha büyük kesit çağrıştırırlar. Teller ise kablo, yayların üretiminde kullanılırlar. Daha küçük kesit çağrıştırırlar.

Çelik tellerin hammaddesi filmasin olurken demir dışı tellerin hammaddesi ekstrüzyon ürünü çubuklardır.Çekme işlemi yağlama bakımından kuru ve ıslak olmak üzere ikiye ayrılır. Kuru çekmede gres veya sabun tozu kullanılırken, ıslak çekmede sıvı yağ kullanılır.5 mm den küçük teller yalnızca çekme yolu ile elde edilirken 5mm den büyük teller sıcak haddeleme ile elde edilirler.

Tel ve Çubuklarda Çekme İşleminde Görülen Kusurlar


1.Ürünün merkezinde çavuş işareti (>>) çatlaklarının oluşması sebebi:
 (h/L) oranıdır. Bu oran büyüdükçe şekil değiştirme homojenliğini kaybeder. Ortada ikincil çeki gerilmeleri adı verilen hidrostatik çekme gerilmesi doğar. Bu ise çavuş işaretli (>>) çatlakların doğmasına neden olur.2.Yağlamanın İyi Olmaması : Soğuk çekilmiş çubuk ve tellerin yüzeyleri çatlayabilir. Ayrıca hatalı yağlama çekme sırasında sert bir partikülün malzeme ile kalıp arasına sıkışması sebebiyle çıkan üründe boyuna doğrultuda çizikler oluşabilir.3.Yüzey hazırlamanın iyi olmaması : Soğuk çekilmiş ürünlerde renk bozulması görülebilir.4.Şekil değişiminin homojen olmaması : Soğuk çekilen tel ve çubuklarda veya borularda “artık gerilmeler” in doğmasına neden olurlar. Bu gerilmeler zamanla gerilmeli korozyon çatlamasına ve yüzeyden biraz talaş kaldırılması halinde çarpılmalara yol açarlar. Tek olumlu etkisi yorulma ömrünü artıran basma artık gerilmelerin doğmasıdır.5.Çubuklarda ve filmaşinlerde hammaddeden ileri gelen kusurlar : Hammaddenin içindeki katmer, lunker gibi kusurlar bulunması halinde bunların ürüne yansıyacağı aşikardır.
tel metre arlklar tablosu ile ilgili grsel sonucuBİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Ürünlerimiz hakkında detaylı ve teknik bilgi almak için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Güler Tel Makine Refrakter Seramik Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti.

Adres:
75.Yıl Mah. OSB 8. Cad. No:12 ESKİŞEHİR
Telefon: 0 222 236 00 46 - 0541 564 88 22
E-Posta: info@gulertel.com
Fax: 0 222 236 00 46

FOTO GALERİ


Tüm Galeriye Git >>