Piyasalarda Merkez Bankası Etkisi


Yurt iç ve yurt dışı piyasalarda yaşanan gelişmeler

Fed'in Eylül ayını pas geçirmesinin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın da beklendiği gibi koridorun üst bandında 25 baz puan indirime gitmesi piyasalara moral verdi. Karar öncesi 2,95'in üzerinde olan dolar/TL kararın ardından gerileme eğilimine girdi ve 2,94'ün altını gördü.BIST 100 endeksi ise günü yüzde 2,41 yükselişle 79 bin 795 puandan kapadı. Kapanışta bankacılık endeksi yüzde 2,8 prim yaptıFed'in faiz artırımı yapmaması da Türk Lirası varlıkları desteklemişti. Fed'in faiz artırımı konusunda Eylül ayını da pas geçmesiyle altın ve hisseler ralli yaparken, dolar geriledi.Faizlerde değişikliğe gitmeyen Fed yetkilileri, yüksek faiz için durumun güçlendiğini, ancak merkez bankasının hedeflerine doğru "süregelen bir iyileşme konusunda daha fazla işaret görmek için bekleme" kararı aldıklarını belirtti. Bu yıl içinde bir artırım beklentisinin güçlenmesi ise Aralık'ta artırım ihtimalini güçlendirdi.

GELİŞEN ÜLKERDE İYİMSER HAVA

Fed kararının ardından Rusya'dan Güney Afrika'ya, Türkiye'den Arjantin'e pek çok gelişen piyasalardan olumlu haberler geldi.Rusya, yaptırımlar devreye girdiğinden bu yana ilk kez Eurobond ihracı gerçekleştireceğini açıklarken, Arjantin euro cinsinden tahvilleri için yatırımcı toplantıları düzenleyeceğini açıkladı. Bu çeyrek gelişen piyasalar arasında en kötü performans gösteren Türk tahvilleri ise Doğu Avrupa ve Afrika'da en çok yükselenler oldu. Standard Chartered dolar/TL'de 2016 yıl sonu beklentisini 3.10'dan 2.90'a, 2017 yıl sonu beklentisini ise 3.15'ten 2.80'e düşürdü.ALTINDünkü Fed kararının ardından dolarda görülen düşüşün etkisiyle altın iki haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi; yeni güne de bu seviyelerde başladı. Fed'in dün yine artırımdan kaçınması altının yüzde 1,6 yükselişle 1.335 dolar seviyelerine kadar çıkmasınaa neden olmuştu. Değerli metal bugün de 1.333 dolar seviyelerinde.Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Barnabas Gan, "Altın fiyatlarının dolardan ve faiz beklentilerinden büyük çaplı etkilenme durumu devam ediyor," dedi ve ABD merkez bankasının faizi bu yıl bir kez artırması durumunda altının 1,350 dolar ve artırmaması durumunda 1,400 dolara yükselmesine ilişkin tahminini sürdürdüğünü belirtti.Altın bu yıl, ABD'deki düşük faiz ve Japonya ve Avrupa'nın bir kısmındaki negatif faizin desteği ile yüzde 26 değer kazanmıştı.

PETROL

Petrol, özellikle ABD'de stokların gerilediğini gösteren verilerin etkisiyle yükselişine devam ediyor.Dün yüzde 2,9 yğkselen brent petrol bugün de yüzde 1,2 yükselişle 47,3 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Ham petrol ise 45,88 dolar seviyelerinde.Petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Toplululuğu (OPEC) ülkeleri ve Rusya'nın gelecek haftaki toplantıda piyasaya istikrar kazandırmanın yollarını arayacağı spekülasyonuna bağlı olarak Ağustos ayında ralli yaptıktan sonra dalgalı seyretti. Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, OPEC üyelerinin anlaşmaya yakın olduğunu söylerken, Bloomberg'in anketine katılan 23 analistin ikisi hariç tümü, üretimin sınırlandırılmasına ilişkin bir anlaşma çıkmasını beklemiyor. Üretimin dondurulması teklifi Şubat ayında getirilmiş, ancak Nisan ayındaki toplantıda bir karara varılamamıştı. Rekabetleri ile bu yıl petrol arzı konusunda anlaşmaya varılmasını engelleyen Suudi Arabistan ve İran da, Cezayir'de bu hafta düzenlenecek olan gayrıresmi görüşmeler öncesi Viyana'da bir araya geldi.

ASYA PİYASALARI

Japonya hariç Asya hisse senetleri, Fed'in dünkü toplantısında faizi değiştirmemesi ve 2017 yılında faiz artırımları için beklentileri düşürmesinin ardından yükselişini altıncı güne taşıdı.Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1,2 yükseldi. Japonya'da ise piayasalar kapalı. Hisse senetleri dün Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) parasal teşvik programını yeniden şekillendirmesinin ardından üç ayın en yüksek seviyesine çıkmıştı.BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Ürünlerimiz hakkında detaylı ve teknik bilgi almak için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Güler Tel Makine Refrakter Seramik Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti.

Adres:
75.Yıl Mah. OSB 8. Cad. No:12 ESKİŞEHİR
Telefon: 0 222 236 00 46 - 0541 564 88 22
E-Posta: info@gulertel.com
Fax: 0 222 236 00 46

FOTO GALERİ


Tüm Galeriye Git >>